Вагітність

Подвійна радість

Рейтинг Користувача: / 0
НайгіршеНайкраще 

Народження малюка - це щастя. А якщо малюків кілька - це ще більша радість! Але багатоплідна вагітність вимагає більш пильного спостереження, адже вагітність кількома крихтами - це рідкість!Самі близнюки та їхні батьки завжди привертають підвищену увагу: народження двійні, а вже тим більше трійні - явище рідкісне. Приблизно 296 всіх новонароджених складають двійні, а близько 1% всіх багатоплідних вагітностей - це трійні. Ми не можемо в природних умовах запланувати або передбачити народження близнюків, в процесі запліднення відразу закладається інформація про кількість плодів і розвитку вагітності. Однак є ряд чинників, досить істотно підвищують ймовірність стати багатодітною мамою. Найчастіше з'являються на світ разнояйцевие близнюки, або двійнята, які схожі один на одного, як звичайні брати або сестри. Вони можуть бути різностатеві, мати різні групи крові та хромосомний набір. Народження однояйцевих близнюків зазвичай складає в середньому 0,3% всіх пологів, вони завжди однієї статі і схожі один на одного як дві краплі води. Хромосомний набір і групи крові у них збігаються, на розвиток їх впливають фактори зовнішнього середовища як під час вагітності, так і після неї і саме вони можуть формувати деякі не дуже суттєві відмінності.

 

У вас близнюки?

Найчастіше народжують близнят жінки старше 35 років, так як під час цього періоду в організмі жінки збільшується кількість гормону, що відповідає за стимуляцію дозрівання яйцеклітин. В результаті під час овуляції з яєчника виходять не одна, а 2-3 яйцеклітини, які можуть бути запліднені. На вироблення гормону, що стимулює яєчник, крім того, сильно впливають стреси і тривалість світлового дня, тому зазначено: найчастіше зачаття близнюків відбувається навесні, а також в періоди, коли жінки переживають потрясіння або у них виникають проблеми в житті. Кілька яйцеклітин можуть частіше дозрівати у жінок, тривалість менструального циклу у яких коротка - 21-24 дня. Крім того, близнюки частіше народжуються у жінок з аномаліями у будові матки - дворогій або має перегородку в порожнині. Однояйцеві близнюки нерідко з'являються в сім'ях, що мають спадкову схильність. Зазвичай ця здатність передається по материнській лінії. Папи можуть передавати цю здатність своїм дочкам, але у них народження близнюків не відзначається, зате дідусями двійнят вони можуть стати з великою ймовірністю.

Останнім часом відзначається зростання кількості близнюків. Це пов'язано з активним впровадженням в акушерство репродуктивних технологій - тим парам, у яких раніше не було можливості мати малюків, наданий шанс: за допомогою гормональної стимуляції або методу ЕКО з'являється можливість завагітніти і народити. "Побічним" ефектом від стимуляції є поява на світ не одного, а двох або навіть трьох дітей. При ЕКО для збільшення відсотку успішних спроб підсаджують не один, а 2-3 ембріона, і буває, що всі вони приживаються і розвиваються.

Коли батьки дізнаються про малюків?

Раніше про народження двійні можна було дізнатися при пологах або в другій половині вагітності, після 22 тижня, коли акушер промацував в животику двох малюків. На сьогодні з розвитком технологи УЗД можна дізнатися радісну новину з 5-6 тижня вагітності - коли на дослідженні лікар виявить 2 плоду і два серцебиття.

Приблизно з 14 тижня можна вже визначити, однояйцеві вони чи разнояйцевие. З 20-22 тижнів можна підтвердити ще раз двійню з прослуховування тонів серця близнюків у двох різних ділянках матки.

Особливість багатоплідної вагітності

Приблизно до 30 тижнів, поки місця в матці ще достатньо, зростання малюків відповідає такому у одного малюка. Крім того, важливо, де прикріплена плацента-добре, якщо вона розташована по дну, передньої або задньої стінки матки. Гірше, якщо плацента розташована близько до шийки, там менше артерій, що живлять плаценту, а значить, гірше харчування малюків. Після 30-32 тижня зростання і набір маси малюків сповільнюється, це обумовлено здатністю материнського організму доставляти живильні речовини і кисень, а також обмеженим простором матки. Під час розвитку вагітності матка сильніше збільшується в розмірах, внутрішній її обсяг більше, ніж при одноплодовій вагітності. Механізмиподготовкік пологах запускаються раніше, щоб не допустити перерозтягнення стінок і проблем в пологах. Так що при вагітності двома малюками нормальним терміном пологів вважається 36-38 тижнів, а для трійні термін в 34-36 тижнів.
Навіть якщо ваша вагітність протікає ідеально, вам все одно доведеться відвідувати лікаря частіше, ніж з одним малюком.

На що звернути увагу?

При виношуванні двох крихіток на маму лягає подвійна, а при трійні - відповідно, потрійна навантаження, до організму пред'являються особливі вимоги. Ризик різних ускладнень під час вагітності вищий, тому треба чуйно стежити за своїм здоров'ям. При багатоплідній вагітності жінка частіше втомлюється, адже їй доводиться носити більшу вагу, у неї збільшується об'єм крові. З другого триместру можуть з'явитися задишка, почастішання серцебиття. Це обумовлено інтенсивно зростаючої маткою, зміщенням діафрагми, посиленням навантаження на серцевий м'яз. Вагітні двійнятами частіше страждають підвищеним тиском, частіше виникає варикозне розширення вен і підвищується ризик тромбозів. Тому ніяких тягарів, тривалого стояння або сидіння! Допустимі легкі піші прогулянки, плавання, гімнастика. Частіше відпочивайте з піднятими ногами - це покращує відтік крові від кінцівок, є профілактикою варикозу і покращує роботу серця. Через досить великого живота рекомендується носіння бандажа і спеціальних колготок. Крім того, швидке зростання живота може привести до розтяжок - заздалегідь подбайте про догляд за шкірою за допомогою спеціальних кремів або гелів. Матка тисне на сечовий міхур, через що частішає сечовипускання. Нерідко через дуже великий матки до кінця вагітності з'являються запори, печія, тому треба їсти частіше, але малими порціями. Кожен малюк потребує додатково до раціону по 300 калорій і підвищення в харчуванні рівня кальцію і заліза. Дефіцит заліза і фолієвої кислоти при підвищених витратах для кількох малюків призводить до розвитку анемії, а це ризик кисневого голодування малюків і самої матері. Тому мамам в обов'язковому порядку пропишуть препарати заліза, полівітаміни та мінерали, дуже добре, якщо гемоглобін не буде знижуватися нижче 110 г / л.

Ускладнення багатоплідної вагітності

Такі мами частіше страждають від токсикозу, так як рівень гормонів у них значно вище виховання вагітних одним плодом. Крім того, у них частіше виникають такі важкі ускладнення, як гестози (підвищення тиску, набряки і білок у сечі), прееклампсія (високий тиск) і еклампсія (надзвичайно високий тиск, шкідливу мозок і внутрішні органи). Завжди треба контролювати тиск і вагу. Одним із серйозних ускладнень є загроза невиношування вагітності, так як подвійна або потрійна навантаження на матку може призводити до більш раннього розкриття маткового зіву. Іноді лікар може запропонувати спеціальні пристрої або накладення швів на шийку матки, що дозволяють благополучно доносити вагітність до 36 тижнів. Так лікар може запропонувати госпіталізацію з проведенням розслаблюючих матку і особливих лікарських процедур, що дозволяють доносити вагітність до потрібних термінів, не варто відмовлятися від стаціонару - це допоможе благополучно народити здорових крихт. Іноді буває затримка розвитку одного з плодів через те, що другий малюк отримує харчування з загальної плаценти і як би "обкрадає" першого. Вам запропонують регулярно проходити УЗД-дослідження, щоб вчасно розпочати профілактику цієї проблеми.

Ведення багатоплідної вагітності

Навіть якщо ваша вагітність протікає ідеально, вам все одно доведеться відвідувати лікаря частіше, ніж з одним малюком. Це і профілактика ускладнень, і контроль ваги і тиску, і підготовка до пологів. У першому триместрі ви будете відвідувати лікаря раз на 3-4 тижні. А з другого триместру ваші візити в консультацію стануть частими - раз в 10 днів, у третьому - щотижня. Лікар буде ретельно слідкувати за вашими життєвими показниками - тиском, пульсом, частотою дихання. Потребують особливого контролю вага - під час багатоплідної вагітності його надбавка має становити не більше 15 кг. Тут ви і самі повинні будете постійно стежити за своїм харчуванням. Частими стануть і аналізи, особливо крові і сечі, кров ви будете контролювати щомісяця, сечу - при кожному візиті до лікаря. Найменші відхилення від нормального перебігу вагітності зажадають госпіталізації, тому що ризики для мами близнюків набагато вище. Не відмовляйтеся! Не варто ризикувати здоров'ям дітей і своїм власним.

З вами проведуть психологічну та фізичну підготовку до пологів, а госпіталізація до пологового будинку здійснюється за 2 тижні до передбачуваного терміну пологів.

Якими будуть пологи?

Багато мам переживають, як їм належить народжувати своїх близнюків, чи будуть це природні пологи або ж кесарів розтин. Питання вирішується індивідуально, у кожному разі все залежатиме від маси дітей, від їх положення в матці, терміну вагітності та стану вашого здоров'я. Найчастіше намагаються вести пологи природним шляхом, проте напоготові завжди буде бригада допомоги, якщо щось піде не так і знадобиться екстрений кесарів розтин. Доктор максимально уважно підійде до вашого нагоди і розповість вам про всі нюанси - рішення буде спільним: і ваше, і лікаря.

Післяпологовий період при багатоплідній вагітності не сильно відрізняється від такого при пологах одним плодом. Спільне перебування з малюками дозволить вам швидше прийти у форму, повернути психологічну рівновагу і налагодити природне вигодовування.

Звичайно, багатоплідна вагітність накладає підвищені зобов'язання і вимагає багато сил, пологи будуть трохи складніше. Однак скоро будинок осяється сміхом двох або трьох малюків, і ви отримаєте масу приємних вражень і море любові!

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити